Kultura e kultivimit të rrushit dhe verës ka një traditë të gjatë në Kosovë. Gjatë "ditëve të lavdishme" të saj, industria e verës përfitoi nga 9,000 hektar vreshta, i ndarë në dy pronësi; në pronësi private dhe publike, si dhe kryesisht u përhap në pjesën jugore dhe perëndimore të Kosovës. Pjesa më e madhe e prodhimit të verës ishte për eksport. Në vitin 1989, eksportet nga objekti i Rahovecit arritën në 40 milionë litra dhe kryesisht u shpërndanë në tregun gjerman.[1]

Vera e Kosovës
Ndërrmarrjet Kapacitetet përpunuese të litrave në milion
NBI "Rahoveci" - Rahovec 50
NBI Suhareka - Theranda 21
NBI Ereniku - Gjakova 28
Kosova Vine 13
Totali 112

Referime Redakto

  1. ^ "Investing in Kosovo - Vineyards". Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2013. Marrë më 4 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)