Ismailia (Arabisht: الإسماعيلية‎‎) është qytet në veri-lindje të Egjiptit. Qyteti ka pasur 366,669 banorë më 2012. Gjatë Luftës së Parë Botërore, baza ajrore britaneze ka qenë në këtë qytet. Në vitin 1973, beteja e Ismailisë ka ndodhur në këtë qytet, kjo luftë ka qenë mes ushtrisë egjiptiane dhe forcave mbrojtëse izraelite. Vëllazëria Myslimane u themelua në këtë qytet nga Hasan el-Bena në vitin 1928.

Ismailia
الإسماعيلية‎‎ al-Ismāʻīlīyah
Stacioni i trenit në Ismailia
Stacioni i trenit në Ismailia
Nicknames: 
Qyteti i bukurisë dhe magjisë
Location of {{{official_name}}}
Population
 • Total366.669
Websitewww.ismailia.gov.eg

KlimaRedakto

Temperatura më e nxehtë e cila u regjistrua ishte 47 °C më 14 qershor 1944. Temperatura më e ftohtë e cila u regjistrua ishte -2 °C më 19 shkurt 1941.[1]

ReferimetRedakto

  1. ^ "Ismailia, Egypt". Voodoo Skies. Marrë më 5 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto