Jan Vapaavuori

politikan finlandez

Jan Vapaavouri (lindi më 3 prill 1965) është politikanë finlandezë. Ai ka qenë anëtarë i Këshillit të Helsinkut prej vitit 1997. Ai ka qenë anëtarë i parlamentit prej vitit 2003 dhe ka përfaqësuar Partinë e Koalicionit Kombëtar.[1] From 2011 to 2012 he was the chairman of the party's parliamentary group.[2] Ai u zgjodh kryetar i Helsinkut në vitin 2017. Detyra e tij ka filluar më 1 qershor 2017.[3]

Jan Vapaavuori
Jan Vapaavuori pormestari (cropped).jpg
Kryetarë i Helsinkut
7 qershor [2017 – Në detyrë
Paraardhësi: Jussi Pajunen
Të dhënat personale
Lindi më: 3 prill 1965
Lindi në: Helsink, Finlandë
Partia politike: Partia e Koalicionit Kombëtar
Bashkëshortja Outi Vapaavuori

Babai i tij, Panu është jurist finlandezë dhe nëna e tij, Gun është mësuese suedeze.[4] Ai është martuar me Outi Vapaavouri, doktoreshë e veterinarisë.[5]

Vapaavouri është dënuar për sulme, vjedhje dhe ngarje nën ndikimin e alkoolit.[6][7]

ReferimetRedakto

  1. ^ Personal details - Minister of Housing Jan Vapaavuori[lidhje e vdekur]. Finnish Government
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2014. Marrë më 12 korrik 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "National Coalition Party and Greens win elections, Jan Vapaavuori to be Mayor". City of Helsinki. 10 prill 2017. Marrë më 15 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Jan Vapaavuori – Rötösherra". City (në finlandisht). Marrë më dhjetor 7, 2016.
  5. ^ "Finnish Council of State - Jan Vapaavuori". Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2008. Marrë më 12 korrik 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Jan Vapaavuori -Rötösherra. City -lehti 16/2006 read 16.10.2007
  7. ^ Juhani Sirén. Mistä on kansanedustajat tehty. City-lehti 1/2003 read 16.10.2007