Jaunde (frëngjisht Yaoundé) është kryeqyteti i Kamerunit, me popullsi përafërsisht 2.5 milionë. Jaunde është qyteti i dytë më i madh pas Dualës.

Jaunde
Qytet
Vendndodhja
Jaunde is located in Kameruni
Jaunde
Jaunde

Koordinatat: 3°52′V 11°31′L / 3.867°V 11.517°L / 3.867; 11.517

Administrimi
Shteti Flamuri Kameruni
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 180 km2
Lartësia 726 m (m.n.d.)
Dendësia 14,000 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+1)

EkonomiaRedakto

Industritë në Jaunde përfshijnë: duhanin, baxho, argjile, xhama dhe lëndë drusore. Është gjithashtu një qendër rajonale të shpërndarjes për kafe, kakao dhe gomë.

MarketeRedakto

Jaunde ka shumë markete. Poashtu ka edhe supermarkete (p.sh Rayco, Santa Lucia dhe Mahima) që ndodhen në qendër të qytetit.

EdukimiRedakto

Kameruni ka dy gjuhë zyrtare, anglishtja dhe frëngjishtja janë gjuhët zyrtare në Kamerun. Në Kamerun ka tre shkolla amerikane, poashtu ka një shkollë turke. Jaunde ka katër universitete: Universiteti i Jaundes I, Universiteti i Jaundes II, Universiteti i protestantëve të Afrikës Qendrore dhe Universiteti katolik i Afrikës Qendrore.

Kujdesi shëndetësorRedakto

Spitali Qendror i Jaundes (Hôpital Central de Yaounde) është spitali më i madh me 650 krevate. Spitali gjeneral i Jaundes ka pasur 302 krevate kur u ndërtua më 1985.