Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Jevnaker (kthjellim).


Jevnaker është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 224 km² dhe popullsi 6312 banorë[1].

Jevnaker
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Jevnaker

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Jevnaker
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Hilde Brørby Fivelsdal (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°16′V 10°24′L / 60.267°V 10.400°L / 60.267; 10.400 (Jevnaker)Koordinatat: 60°16′V 10°24′L / 60.267°V 10.400°L / 60.267; 10.400 (Jevnaker)
Sipërfaqja 224 km2
Popullsia 6.312 banorë 2006
Dendësia 28,18 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Jevnakersokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1917
Vendndodhja
Jevnaker is located in Norvegjia
Jevnaker
Jevnaker
www.jevnaker.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Jevnaker – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto