Jim Parsons

aktor amerikan

James Joseph "Jim" Parsons (lindur më 24 mars 1973) është një aktor Amerikan i njohur për rolin e Sheldon Cooper ne komedinë familjare te CBS-së Teoria e Big Bengut, i cili falë performancës së tij shpesh cilësohet si një nga arsyet kryesore të suksesit të shfaqjes. Parsons ka fituar disa çmime për performancën e tij të shkëlqyeshme në Teoria e Big Bengut.

Jim Parsons
Jim Parsons.png
Informacione personale
Ditëlindja (1973-03-24) 24 Mars, 1973 (47 vjeç)
Vendlindja Houston, Texas, Sh.B.A.
Role të shquar Sheldon Cooper,Teoria e Big Bengut

RiniaRedakto

Lindur dhe rritur në Houston, Parsons filloi aktrimin në klasën e parë të shkollës fillore. Ai ndoqi studimet në Klein Oak High School në Spring, Teksas.

KarrieraRedakto

Rolet e tij në televizion përfshijnë një rol në serialin Judging Amy dhe një rol si i ftuar special në serialin Ed. Është pjesë e sit com-it Teoria e Big Bengut dhe u nominua për një Emmy në 2009.

Ka marrë pjesë edhe në filma si "Garden State", "Heights", "On the Road with Judas", "Gardener of Eden", "10 Items or Less and School for Scoundrels".

PersonaleRedakto

Momentalisht jeton në Los Angelos. Hobit e tij janë të luajë në piano, tenisi, baseballe, futbolli amerikan dhe basketbolli.

ReferimetRedakto

https://web.archive.org/web/20100220125829/http://www.poptower.com/jim-parsons.htm