Joan Berkowitz (lindur më 13 Mars 1931) është një kimiste Amerikane.

BiografiaRedakto

Lindur në Brooklyn, New York, Berkowitz mori pjesë në PS 42, shkollën 9 vjepare John Marshall dhe shkollën e mesme Midwood. Ajo krijoi një projekt shkencor që analizonte harta të motit nga New York Times për të studiuar lëvizjen e modeleve të motit. Ajo fitoi një bursë në Swarthmore College dhe mori diplomën Phi Beta Kappa me një BA në vitin 1952. Në Swarthmore ajo botoi letrën e saj të parë, "Përgatitja e trans-4-klorocikloheksanol".[1]

Ajo dëshironte të ndiqte të dashurin e shkollës së mesme dhe kolegun e saj Swarthmore të diplomuar Arthur MattuckUniversitetin Princeton, por në atë kohë Princeton nuk pranoi gratë për të diplomuara në kimi. Në vend të kësaj, ajo mori pjesë në Universitetin e Ilinoisit në Urbana, me diplomë në kimi fizike në vitin 1955. Disertacioni i saj ishte "Studime mbi elektrolitet", i cili u përqendrua në aplikimin e ekuacionit Poisson-Boltzmann në elektrolite polimerike. Ajo përdori ILLIAC I, një kompjuter i hershëm, për zgjidhjet numerike. Nga viti 1955 deri në vitin 1957 ajo ishte një studente postdoktorale e Fondacionit Kombëtar të ShkencësUniversitetin Yale që studioi elektrolite polimerike. Në vitin 1959, ajo u martua me Mattuck, i cili në atë kohë ishte bërë profesor i matematikësInstitutin e Teknologjisë në Massachusetts. Ata u divorcuan në vitin 1977.[1]

Në vitin 1959 ajo u bashkua me firmën konsulente të Arthur D. Little, ku ajo do të kalonte mbi dy dekada. Puna e saj e hershme në firmë ka të bëjë me oksidimin e temperaturës së lartë dhe materialet për programin hapësinor, duke u fokusuar në molibdenin e metaleve të tranzicionit, tungsten dhe zirkonin. Ajo zhvilloi modele të ripërdorshme nga disilicides molibden dhe disilicides tungsten që janë përdorur në ndërtimin e anijeve të hapësirës.[1][2]

Në vitet 1970 puna e saj kishte të bënte me çështjet e mjedisit. Ajo kryesoi një skuadër që krijoi dy vëllime Teknikat e Trajtimit Fizik, Kimik dhe Biologjik për Mbeturinat Industriale (1976), një studim i prodhimeve të prodhuara dhe potencialin e tyre për shkaktimin e ndotjes. Ajo shqyrtoi pastruesit gëlqerorë që hiqnin dioksidin e squfurit, treguan se si të reduktonin depozitat e vështira të cilat pengonin efektivitetin e tyre dhe përmirësuan dizajnin e tyre. Ajo gjithashtu studioi hedhjen e mbetjeve të rrezikshme në vendet e groposjes dhe prodhoi librin e parë të dorës për metodat e asgjësimit alternativ.[1][3] Në vitin 1979 ajo u bë presidentja e parë femër e Shoqërisë Elektrokimike.[4] Nga 1980 ajo ishte një zëvendëspresidente dhe më vonë kreu i World Wide Business Business seksion në AD Pak.[1]

Në vitin 1986 ajo u largua nga A.D. Little dhe u bë CEO i Risk Science International. Në vitin 1989 ajo bashkë-themeloi me Allen Farkas firmën konsulente Farkas Berkowitz & Company.[1]

ReferimetRedakto

  1. ^ a b c d e f Klarreich, Susan (1993). "Joan Berkowitz". përmbledhur nga Grinstein, Louise S.; Rose, Rose K.; Rafailovich, Miriam H. (red.). Women in Chemistry and Physics: A Biobibliographic Sourcebook. Greenwood Press. ff. 50–56. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); |access-date= ka nevojë për |url= (Ndihmë!)
  2. ^ "Joan B. Berkowitz." Notable Scientists from 1900 to the Present. Ed. Brigham Narins. Detroit: Gale Group, 2008. Gale Biography In Context. Web. July 7, 2011.
  3. ^ "Sylvia M. Stoesser Lectures in Chemistry: Joan B. Berkowitz". Department of Chemistry at the University of Illinois at Urbana-Champaign. 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 korrik 2010. Marrë më korrik 7, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Joan Berkowitz". Chemical Heritage Foundation. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)