Jorja Smith (e lindur më 11 qershor 1997) është një këngetare angleze nga West Midlands. Ajo ka nxjerrë një numër singëls dhe një tjetër punë të saj, Projekt 11 (2016), i ciliështë projekti më i njohur për shfaqjen e saj në "Jorja Interlude" dhe "Get It Together" nga reperi Kanadez Drake albumi i të cilit quhet More Life (2017).

Jorja Smith
Informacione
LindjaQershor 11, 1997
PrejardhjaWalsall, England
Zhanri
Profesion(e)* Këngëtare * kompozitore
Instrument(e)* Vokal
Vite aktiv2016–tani
Bashkëpunim(e) me* Amy Winehouse * Drake

Jeta e hershmeRedakto

Jorja është rritur dhe ndikuar nga një miks këngëtarësh si Curtis Mayfield dhe Damian Marley dhe është trajnuar si vokaliste gjatë shkolles 9-vje. Jorja ishte pjesë e një kolektivi muzike, OGHORSE, dhe filloi lëshimin e muzikës online. I ati i Smith ishte i lindur në Gloucester, në Mbretërinë e Bashkuar dhe ishte pjesë e një grupi neo-soul të quajtur "2nd Naicha".

KarrieraRedakto

Kënga e parë e Jorja-s, "Blue Lights", u publikua në SoundCloud në janar të vitit 2016, kur ajo ishte 18 vjeç, e shoqëruar nga "A Prince" në bashkëpunim me Maverick Sabre dhe "Where Did I Go?", kënga të cilën artisti/reperi Drake e zgjodhi si të preferuarën e tij për momentin në një artikull të botuar në Entertainment Weekly. Për të mbyllur vitin 2016, Jorja prezantoi një punë e tëra nga ajo, Projekti 11 (2016), një EP me 4 këngë që përfshinte një sërë çështjesh muzikore dhe stilesh. "Blue Lights", ishte e nominuar si Kënga më e Mirë e kategorisë në vitin 2016 MOBO Awards. Smith mbështeti reperin Kanadez Drake në turin e tij në Britaninë e Madhe në një shfaqje në Birmingham dhe Londër.

Smith ka qenë e mbuluar në BRITANI të madhe kombëtare për shtyp dhe ka qenë informoi nga BBC dhe në Mbrëmje Standard si një nga mbretëria e BASHKUAR është më lart dhe vjen artistët. Jorja ishte një nga 15 artistëve të përzgjedhur për BBC 15 zërin e 2017 longlist. Ajo erdhi të 4-t, me Ray BLK si fitues. FAKTI Mag quajtur edhe Smith, ndërkohë që një prej tyre 10 Pop dhe R&B artistët për të parë në vitin 2017.