José 'Mehdi' Faria ose José Mehdi Benfaria (26 prill 1933 - 8 tetor 2013)[1] ishte trajner brazilianë. Ai menaxhoi kombëtaren e Marokut në Kampionatin Botëror të Futbollit 1986, ku ata u bënë skuadra e parë afrikane që kaluan në raundin e dytë.

José Faria
Të dhënat personale
Emri i plotëJosé Mehdi Faria
José Mehdi Benfaria
Data e lindjes26 prill 1933
Vendi i lindjesRio de Zhaneiro, Brazil
Data e vdekjes8 tetor 2013
Vendi i vdekjesRabati, Maroku
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
Bonsucesso
Fluminense FC
1960Bangu
Ekipet e menaxhuara
1968–1979Fluminense FC (Skuadra rinore)
1979Katari U-19
1979–1982Al-Sadd SC
1983-1988FAR Rabat
1983–1988Maroku
1995–1997Olympique Club de Khouribga
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase . † Ndeshje (Gola).

Ai u konvertua në Islam ku menaxhoi kombëtaren e Marokut.[2]

ReferimeRedakto

  1. ^ "Former Morocco football coach Jose Faria dies". Sportskeeda. Marrë më 2013-10-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ex-técnico José Faria morre no Marrocos e tem velório de ídolo no país". O Globo. Marrë më 22 maj 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)