Juan Rodríguez Juárez

piktor spanjoll nga Meksika

Juan Rodríguez Juárez (1675 - 1728) ishte një artist në Viceroyalty të Spanjës së Re. Vëllai i tij Nicolás, gjithashtu ishte një artist i njohur bashkëkohor në Meksikën koloniale.

Autoportret

Origjina e familjes Redakto

Juan Rodríguez Juárez ishte anëtar i një familje spanjolle, gjatë kohë e dalluar për arritjet e tyre në botën e pikturës. Vëllai i tij ishte Nicolás Rodríguez Juárez (1667 - 1734) ishte si ai, një piktor i vendosur në Spanjën e Re. Ai ishte djali i Antonio Rodríguez (1636-91), një piktor i njohur spanjoll. Gjyshi i tij i nënës, José Juárez (1617 - 1661) dhe stërgjyshi i tij, Luis Juárez (1585 - 1639) ishin gjithashtu piktor i njohur në historinë spanjolle dhe i shquar në epokën barok.[1]

Biografia Redakto

Juan Rodríguez Juárez, si shumë artistë në Spanjën e Re gjatë periudhës së vonshme barok, ndoqi tendencën e portretizimit të pikturës së fisnikërisë lokale. Këto vepra i ndoqën modelet evropiane, me simbole të gradave dhe titujve ose të shfaqur të palëvizura në pjesët e jashtme ose të punuar në një element tjetër të pikturave si perde.[2]

Galeria Redakto

Bibliografia Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Pierce, Donna; Ruiz Gomar, Rogelio; Bargellini, Clara, red. (2004). Painting a New World: Mexican Art and Life, 1521-1821. [Exposición]. Frederick and Jan Mayer Center for Pre-Columbian and Spanish Colonial Art (bot. abridged, illustrated). University of Texas Press. fq. 327 pages. ISBN 9780914738497. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Colonial Art". Latin American Art. Britannica. Marrë më 29 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)