Jusuf Hatunić (17 tetor 1950 – 11 maj 1991) ishte futbollistë boshnjakë. Ai ka luajtur në ligën e parë jugollave në skuadrat FK Sloboda Tuzla (1969–1976) dhe FK Partizan (1976–1981). Ai ka luajtur edhe në skuadrën turke Galatasaray S.K (1979). Ai luajti edhe në ligën e dytë jugosllave në skuadrën FK Rad (1981-1983), ku pastaj e përfundoi karrierën e tij si futbollistë.[1]

Jusuf Hatunić
Të dhënat personale
Data e lindjes17 tetor 1950
Vendi i lindjesDoboshnica, Bosnja dhe Hercegovina
Data e vdekjes11 maj 1991
Vendi i vdekjesBeograd, Serbi
PozicioniMesfushor mbrojtës
Karriera në rini
Željezničar Dobošnica
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1969-1976Sloboda Tuzla133(14)
1976-1979Partizan Belgrade69(0)
1978-(1979)Galatasaray4(0)
1979-1981Partizan Belgrade38(0)
1981-1983Rad Belgrade14(0)
Ekipi kombëtar
1972-1978Jugosllavia8(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Djali i tij Jusmir Hatunić ka luajtur gjithashtu në Partizan dhe Rad, por si portier.[2]

ReferimetRedakto

  1. ^ 1085 Career story in Serbian Federation website
  2. ^ FK Partizan. "Igrači Partizana 1945 – 2012" (në serbisht). Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2012. Marrë më 10 shtator 2010.