Klubi Futbollistik Kosova Prishtinë ose ndonjëhere KF Kosova (P),[1] është klub futbollistik bazuar në Prishtinë, Kosovë. Klubi luan në divisionin e dytë në Ligën e Parë.[2]

KF Kosova Prishtinë
Emri i plotëKlubi Futbollistik Kosova Prishtinë
StadiumiStadiumi i Flamurtarit
Kapaciteti5,000
TrajneriHaki Bllacaku
TrajneriNaim Pefqeli
LigaLiga e Parë
2017–1816-ti Liga e Parë
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

KF Kosova Prishtinë janë dy herë kampionë të Kosovës, të dy titujt e fituar gjatë viteve 1950, dhe një herë fitues i Kupës së Kosovës, fitoi gjatë sezonit të futbollit 2003-2004.

Referimet

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto