Kalendari i vietës (1912-1927) ishte botim i Klerit Jezuit në Shkodër gjate viteve 1912-1927. Kalendari i vietës përmbante festa fetare dhe lëndë të ndryshme kulturore, letrare, historike, fetare, kronologji ngjarjesh, kuriozitetet etj., në gjuhën shqipe. Numri i saj i parë doli në vitin 1912, m.gj.th disa ndërprerje, u botua deri në vitin 1927. Në vitin 2016 kjo revistë u digjitalizua për herë të parë.[1]

ReferimeRedakto

  1. ^ "Digjitalizohen katër revista historike". RTK Live. 29 korrik 2016. Marrë më 2 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

  Ky artikull në lidhje me Shtypi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.