Kansas City, ose KC, është qyteti më i madh në shtetin e Mizurit dhe qyteti i 37-të në Shtetet e Bashkuara. Kanzas Siti u themelua në vitin 1830 si një port i lumit Mizuri në bashkimin e tij me Lumin Kanzas që vjen nga perëndimi. Fillimisht u quajt thjesht Kanzas sipas lumit, por me themelimin e Territorit të Kanzasit në vitin 1854 u quajt Kansas City për tu mos ngatërruar me të.

Kansas City
Kansas City
Qytet
Flamuri i {{{official_name}}}
Nofkat: 
KC
Popullsia
 • Gjithsej470,800
Emri i banorëveKanzas sitianë
Faqja zyrtarewww.kcmo.org
Vendodhja e Kanzas Sitit në Mizuri