Kaprenë[1] (greqisht: Χαιρώνεια/Khairóneia) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1916, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Κόπραινα/Kópraina.[2]

Kaprenë
Χαιρώνεια
Fshat
Vendndodhja
Kaprenë is located in Greqia
Kaprenë
Kaprenë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Livadhi
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 29′ 44″ Veri

22° 50′ 39″ Lindje

Popullsia 556 banorë (2011)

Lidhje të jashtmeRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 34.
  2. ^ Πανδέκτης: Kópraina - Khairóneia