Karakol (Gjuha kirgize: Каракол) është qyteti i katërt më i madh në Kirgizistan, ndodhet rreth 150 kilometra prej kufirit Kirgizistan-Kinë dhe 380 kilometra prej kryeqytetit Bishkek. Është kryeqyteti administrativ i rajonit Issyk-Kul.

Karakol
Каракол
Qytet
Katedralja ortodokse ruse në Karakol
Katedralja ortodokse ruse në Karakol
Popullsia
 • Gjithsej63.400

Njerëzit e famshëmRedakto

  • Grigoriy Shemyakin është hero i Bashkimit Sovjetik.

BinjakëzimetRedakto