Kaštel Kambelovac (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Split-DalmacijaKroaci.

Kaštel Kambelovac
—  Qytet  —
Pamje nga Kashtel Kambelovac

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Split-Dalmacija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.55°0′0″V 16.38°0′0″L / 43.55000°V 16.38000°L / 43.55000; 16.38000 (Kaštel Kambelovac)Koordinatat: 43.55°0′0″V 16.38°0′0″L / 43.55000°V 16.38000°L / 43.55000; 16.38000 (Kaštel Kambelovac)
Popullsia 5.069 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Kaštel Kambelovac is located in Kroacia
Kaštel Kambelovac
Kaštel Kambelovac

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 5069 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 5021 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 4505 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.96%[2].

Projekte të tjeraRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija