Katedralja e Zagrebit (kroatisht: Zagrebačka katedrala) në Kaptol është një institucion katolik dhe jo vetëm ndërtesa më të lartë në Kroaci, por edhe ndërtesa më monumentale fetare e stilit Gotik në juglindje të Alpeve.[1] Është e dedikuar Marrjes së Marisë dhe të mbretërve Shën Stefani dhe Shën Ladislaus

Historia Redakto

Galeria Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Feđa Gavrilović (12 January 2012)". Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2012. Marrë më 24 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto