Kategoria diskutim:Fizikantë

There are no discussions on this page.
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi kategorinë Fizikantë. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Emri i duhur është Fizikantë jo Fizikanë (AK)
Përdoruesi:Aksoquant 27 Maj 2010 16:02 (CEST)

FIZIKAN m. sh.
Specialist me arsim të lartë në fushën e fizikës. Fizikanët shqiptarë.
(Fjalori QEP)
--Mario CUSENZA 27 Maj 2010 16:35 (CEST)

Nuk jam i njohur me fjalorin e cituar me larte. Termi fizikant ka qene perdorur ne jug dhe ne Tirane. Duhet konsultuar Fjalori i gjuhes shqipe. perdorime ne gjuhen shqipe gjeofizikant, gjeofizicist (s'kam degjuar ndonjehere gjeofizikan). gjithashtu astrofizikant, astrofizicist etj. (AK)
Përdoruesi:Aksoquant 27 Maj 2010 22:04 (CEST)

http://www.gjuhashqipe.com/permbajtja/softuere/fesh.html
--Mario CUSENZA 28 Maj 2010 00:48 (CEST)

Nuk ka nevoje per percaktimin e termit. Ne fakultet profesoret i referohen atyre ne degen e fizikes si fizikante. termi fizicist perdoret ne fjalet e perbera. referenca e fjalorit te mesiperm eshte e pavlevshme sepse eshte vetem nje pakete komerciale pa afilijime me organizata albanologe. une po ve ne dukje vetem gjera qe kam veryer, mbase pas 2000 fjala ka ndyshuar.
Përdoruesi:Aksoquant 28 Maj 2010 15:37 (CEST)

Return to "Fizikantë" page.