Ketevan "Katie" Melua (/ mɛluːə /; Gjeorgjisht: ქეთევან "ქეთი" მელუა IPA: [kʰɛtʰɛvɑn mɛluɑ],[1] u lind më 16 shtator 1984) është një këngëtare, kompozitore dhe muzikante gjeorgjiane-britanike. Ajo u zhvendos në Irlandën e Veriut në moshën tetë dhe pastaj në Angli në moshën katërmbëdhjetë.[2] Melua është nënshkruar në etiketën muzikore të Dramaticës, nën drejtimin e kompozitorit Mike Batt [3] dhe bëri debutimin e saj muzikor në 2003. Në vitin 2006 ajo ishte artistja më e shitur i Mbretërisë së Bashkuar [4] dhe më e shitur në Evropë si artisjta femër Europia më e mirë.[5] Në nëntor 2003, në moshën nëntëmbëdhjetë, Melua lëshoi albumin e saj të parë, Call Off the Search, i cili arriti në krye të listës së albumeve të Mbretërisë së Bashkuar dhe shiti 1.8 milion kopje në pesë muajt e parë të lirimit. Albumi i saj i dytë, Piece by Piece, u lirua në shtator 2005 dhe deri më sot ka shkuar platin katër herë.[6] Her second album, Piece by Piece, was released in September 2005 and to date has gone platinum four times.[7] Melua lëshoi albumin e saj të tretë në studio në tetor 2007.[8]

Ketevan Melua, e njohur si Ketino për familjen e saj,[9] lindi në Amiran dhe Tamara Melua [10] në Kutaisi, Gjeorgji, e cila ishte atëherë pjesë e Bashkimit Sovjetik. Ajo i kaloi vitet e para me gjyshërit e saj në Tbilisi përpara se të nisej me prindërit dhe vëllain e saj në qytetin Batumi, Ajaria, ku babai i saj punonte si specialist i zemrës. Gjatë kësaj kohe, Melua nganjëherë duhej të mbante kova me ujë deri pesë kate të shkallëve në shtëpinë e familjes së saj [11][12] dhe sipas saj, "Tani, kur qëndroj në hotele luksoze, mendoj përsëri në ato ditë ". Në vitin 1993, pas Luftës Civile Gjeorgjiane, familja u zhvendos në Belfast, Irlandë Veriore, ku babai i saj mori një pozicion në Spitalin Mbretëror Victoria. Familja mbeti në Belfast, duke jetuar afër Falls Road, derisa Melua ishte trembëdhjetë.

Referime

Redakto
 1. ^ Howard Isaac Aronson, Georgian. A Reading Grammar, Columbus 1982, p. 18: „Stress in Georgian is extremely weak and has no effect on vowel quality. The stress is so weak that linguists have not been able to agree on exactly where it falls. In words of four and fewer syllables, the stress falls on either the initial syllable or the antepenultimate syllable (third from the end).“
 2. ^ Dramatico (2003). "biography". The Official Katie Melua website. Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2010. Marrë më 10 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Leve, Ariel (5 nëntor 2006). "The hitman and her". The Sunday Times. London. Marrë më 10 shkurt 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Carter, Mandy (1 gusht 2006). "Interview: Katie Melua". MyVillage. Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "IFPI confirm Katie Melua as Europe's highest selling European female artist in 2006". Press release. 12 nëntor 2006. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2009. Marrë më 10 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Loftus, Johnny (2004). "review of Call off the Search". allmusic. Marrë më 10 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Monger, James Christopher (2005). "review of Piece by Piece". allmusic. Marrë më 10 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ McCormick, Neil (15 shtator 2007). "Katie Melua: I want to start afresh". The Daily Telegraph. London. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2008. Marrë më 10 shkurt 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Stewart, Will (10 gusht 2008). "Chilling eye witness accounts of the cost of the Georgia conflict". Daily Mail. London. Marrë më 10 gusht 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Hardy, Frances (16 nëntor 2007). "Katie Melua: I'm just an ordinary girl, but don't ask about my sexuality". The Daily Mail. London. Marrë më 10 shkurt 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Billen, Andrew (24 janar 2006). "I still shop at Oxfam". The Times. London. Marrë më 10 shkurt 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Lobley, Katrina (27 maj 2005). "Georgia peach". The Sydney Morning Herald. Marrë më 10 shkurt 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)