Keli Sildaru e lindur më 17 shkurt 2020 është një skiatore skoceze Estoneze.

Keli Sildaru, 2020
Keli Sildaru, 2020

Biografia

Redakto

Sildaru fitoi një medalje të artë në eventin e kercimit së larti në Lojërat X dimërore 2016 duke mposhtur Tiril Sjastad Christianen . [1] Me këtë fitore, në moshën 13 vjeçare, Sildaru u bë medalistja më e re e artë deri më tani në Lojërat Dimërore X, dhe personi i parë që fitoi një medalje të Lojërave Dimërore X për Estoninë. Ajo është gjithashtu ishte më e reja që fitoi dy medalje ari X Games

Sildaru ka fituar hedhje së larti për femra në 2015 [2] dhe 2016 [3] Dew Tour .

Gjatë konkursit të Big Air të Lojërave Dimërore 2017 të Norvegjisë 2017, Sildaru u bë femra e parë që doli në tokë vetëm me një ndalesë 1260 ° dhe një 1440 ° gjatë një konkursi. [4]

Për shkak të moshës së re, evenimenti i parë i Kupës së Botës në të cilën u lejua të merrte pjesë ishte në 27 gusht 2017 në Cardrona, Zelandan e Re. Ajo fitoi konkursin e kërcimit se larti . [5]

Pavarësisht se ishte një medalja e artë për tu fituar në ngjarjen këcimit së larti për femrat në Lojërat Olimpike Dimërore 2018, ajo humbi të garonte në Lojëra për shkak të dëmtimit të gjurit. [6]

Sidoqoftë, në Lojërat Olimpike Rinore të vitit 2020 ajo fitoi një medalje të artë për Femrat skijatore në stil të ri . [7]

Referime

Redakto
  1. ^ Jason Blevins and David Krause (29 janar 2016). "Teen skier Kelly Sildaru becomes youngest Winter X Games gold medalist". The Denver Post. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "13-YEAR-OLD KELLY SILDARU WINS WOMEN'S TOYOTA FREESKI SLOPESTYLE AT DEW TOUR". Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2016. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kelly Sildaru Skis Away With Women's Ski Slopestyle Pro Competition Win". Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2016. Marrë më 12 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kelly Sildaru: väga hea tunne on esimese naisena 1440-kraadine hüpe teha". Marrë më 12 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Estonian teenager Kelly Sildaru wins World Cup slopestyle 27 August 2017, stuff.co.nz
  6. ^ "Injury robs Pyeongchang of teen slopestyle phenom Sildaru". Reuters. 10 janar 2018. Marrë më 2 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Lausanne 2020 | Results". www.lausanne2020.sport. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 2020-01-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme

Redakto
  Commons: Kelly Sildaru – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale