Kepi Trafalgar ( /trəˈfælɡər/;[1] spanjisht: Cabo Trafalgar [ˈkaβo tɾafalˈɣaɾ]) është një kep në Provincën Cadiz në jug-perëndim të Spanjës. Beteja e Trafalgarit më 1805, në të cilën Royal Navy e komanduar nga Admiral Horatio Nelson mundi me vendosmëri flotën e kombinuar spanjolle dhe franceze të Napoleonit, u zhvillua jashtë kepit.

Pamje e Kepit Trafalgar

Shtrihet në bregun e Oqeanit Atlantik, në veriperëndim të Ngushticës së Gjibraltarit. Organizata Ndërkombëtare Hidrografike përcakton kufirin perëndimor të ngushticës dhe Detit Mesdhe si një linjë që bashkohet me Kepin Trafalgar në Veri me Kepin Spartel në jug.

EtimologjiaRedakto

Emri i kepit 'Trafalgar' vjen nga arabishtja Taraf al Ghar (رأس آن الغار, "kepi i shpellës").[2]

ReferimetRedakto