Kieli

qytet në Gjermani
(Përcjellë nga Kiel)

54°20′N 10°8′E / 54.333°N 10.133°E / 54.333; 10.133

Kieli
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej232,340 (31,12,2006)
{{{postal_code_type}}}
24103–24159
Faqja zyrtare[1]

Kiel është kryeqyteti i njesisë federale Schleswig-Holstein. Shtrihet në anën lindore të vendit, afër liqenit Ostsee (Kieler Förde). Kiel është edhe qytet universitar (Universiteti i Kielit), ku më shumë ka drejtime në Matinë, Ndërtimin e anijeve, Lundrim dhe Hulumtime detore. Qytete tjerash të mëdha janë: Freie dhe Hansestadt Hamburg, diku rreth 90 km në jug.

Historia Redakto

Gjeografia Redakto

Demografia Redakto

Ekonomia Redakto

Kultura Redakto

Politika Redakto

Shih edhe Redakto

Referimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto


  Shlesvig-Holshtajni  

    Flensburg · Kieli · Lybeku · Neumünster
    Dithmarschen · Nordfriesland · Herzogtum Lauenburg · Ostholstein · Pinneberg · Plön · Rendsburg-Eckernförde · Schleswig-Flensburg · Segeberg · Steinburg · Stormarn