Coordinates: 54°20′N 10°8′E / 54.333°N 10.133°E / 54.333; 10.133

Kiel është kryeqyteti i njesisë federale Schleswig-Holstein. Shtrihet në anën lindore të vendit, afër liqenit Ostsee (Kieler Förde). Kiel është edhe qytet universitar (Universiteti i Kielit), ku më shumë ka drejtime në Matinë, Ndërtimin e anijeve, Lundrim dhe Hulumtime detore. Qytete tjerash të mëdha janë: Freie dhe Hansestadt Hamburg, diku rreth 90 km në jug.

Kieli
KielerStadtzentrumLuftaufnahme.jpg
Official seal of {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Population
 • Total232,340 (31,12,2006)
Website[1]

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto


  Shlesvig-Holshtajni  

    Flensburg · Kieli · Lybeku · Neumünster
    Dithmarschen · Nordfriesland · Herzogtum Lauenburg · Ostholstein · Pinneberg · Plön · Rendsburg-Eckernförde · Schleswig-Flensburg · Segeberg · Steinburg · Stormarn