Kigali është kryeqyteti i Ruandës. Popullsia e qytetit është më shumë se 1 milionë sipas 2012.

Kigali
Qytet
noform
Vendndodhja
Kigali is located in Ruanda
Kigali
Kigali

Koordinatat: 1°56′38″J 30°3′34″L / 1.94389°J 30.05944°L / -1.94389; 30.05944

Administrimi
Shteti Flamuri Ruanda
Provinca Qyteti Kigali
Kryetari i Bashkisë Fidele Ndayisaba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 730 km2
Lartësia 1,567 m (m.n.d.)
Popullsia 1,132,686 banorë
Dendësia 1,600 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1907
Zona Kohore CAT UTC+2
Verore UTC+2
Koordinatat 1° 56′ 38″ Jug

30° 3′ 34″ Lindje

Faqja Zyrtare www.kigalicity.gov.rw

KlimaRedakto

Kilga ka klimë tropikale (savana).

PopullsiaRedakto

Viti Popullsia
1978 116.227
1991 237.782
2002 603.049
2007 857.719
2010 1.029.384
2012 1.168.570

Ndarjet administrativeRedakto

Kigali ndahet në tri njësi admninistrative: Gasabo, Kicukiro, dhe Nyarugenge.