Kigali është kryeqyteti i Ruandës. Popullsia e qytetit është më shumë se 1 milionë sipas 2012.

Kigali
Qytet
CentralKigali.jpg
Popullsia
 • Gjithsej1.132.686
Faqja zyrtarewww.kigalicity.gov.rw

KlimaRedakto

Kilga ka klimë tropikale (savana).

PopullsiaRedakto

Viti Popullsia
1978 116.227
1991 237.782
2002 603.049
2007 857.719
2010 1.029.384
2012 1.168.570

Ndarjet administrativeRedakto

Kigali ndahet në tri njësi admninistrative: Gasabo, Kicukiro, dhe Nyarugenge.