Komuna e Demir Kapisë ndodhet në pjesën jugore të Maqedonisë dhe i takon rajonit të Tikveshit. Demir Kapia ka pozitë të rëndësishme gjeo-strategjike (në bregun e djathtë të lumit Vardar, në lartësi mbidetare prej 125 m). Gjithashtu ka lidhje të rëndësishme për trafik sepse nëpër komunë kalon rruga ndërkombëtare E75 dhe vija hekurudhore e cila i lidh vendet evropiane me vendet e Lindjes së Afërme nëpërmjet Greqisë. Komuna kufizohet me : Negotinën, Kavadarin, Konçen, Gjevgjelinë dhe Vallandovën. Është e njohur për nga gryka e Demir Kapisë dhe posedon resurse natyrore.

Komuna e Demir Kapisë
Општина Демир Капија
Komunë
noform
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Demir Kapija Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Demir Kapisë is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Demir Kapisë
Komuna e Demir Kapisë

Koordinatat: 41°24′0″V 22°14′0″L / 41.40000°V 22.23333°L / 41.40000; 22.23333

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni i Vardarit
(Rajonet e MV)
Zyrat Demir Kapia
Kryetari i komunës Lazar Petrov
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 311.06 km2
Popullsia 4545 banorë
Dendësia 15 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1442
Prefiksi (+389) 034
Targa DK
Koordinatat 41° 24′ 0″ Veri

22° 14′ 0″ Lindje

GjeografiaRedakto

Komuna e Demir Kapisë ka një pozitë gjeografike...

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Demir Kapisë jetojnë 4 545 banorë në 15 vendbanime edhe atë në 1 qytet dhe 14 fshatra nga të cilët x % janë :

  • Maqedonas - 85,77 %
  • Shqiptarë - 0,49 %
  • Turq - 7,38 %
  • Romë - 0,34 %
  • Vlleh - 0 %
  • Serbë - 2,83 %
  • Boshnjakë - 0,04 %
  • Të tjerë - 0,69 %

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së... më së shumti merret me...

VendbanimetRedakto

Komuna e Demir Kapisë përfshin këto vendbanime :


Lidhje të jashtmeRedakto

  Komunat në Maqedoni e Veriut  

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi