Kontea Halifax (Skocia e Re)

Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kontea Halifax (kthjellim).


Kontea Halifax është një konte (county) në provincën Skocia e Re, në Kanada. Kontea ka një sipërfaqe 5495.54 km² dhe popullsi 372858 banorë.[1]

Kontea Halifax
Halifax County
—  konte  —
Kontea Halifax is located in Kanadaja
Kontea Halifax
Kontea Halifax
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Skocia e Re – stema Skocia e Re
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44°54′V 63°06′P / 44.9°V 63.1°P / 44.9; -63.1 (Kontea Halifax)Koordinatat: 44°54′V 63°06′P / 44.9°V 63.1°P / 44.9; -63.1 (Kontea Halifax)
Sipërfaqja 5.495,54 km2
Popullsia 372.858 banorë 2006
Dendësia 67,85 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-4
Prefiksi 902
Kontea Halifax – harta_foto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Ndarja administrative në Skocia e Re