Krško

vend në Karniola e Ulët, Slloveni


Kërshko është qytet në lindje të Sllovenisë dhe qendra Bashkisë së Kërshkos. Ai shtrihet në brigjet e lumit Sava.

Kërshko
Sllovenisht : Krško
Qytet
noform
Pamje nga Kërshko
Vendndodhja
Kërshko is located in Sllovenia
Kërshko
Kërshko

Koordinatat: 45°57′11″V 15°29′22″L / 45.95306°V 15.48944°L / 45.95306; 15.48944

Administrimi
Shteti Flamuri Sllovenia
Bashkia Bashkia e Kërshkos
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 163 m (m.n.d.)
Popullsia (2002) 6.994 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 8270
Prefiksi (+386) 07
Targa KK
Koordinatat 45° 57′ 11″ Veri

15° 29′ 22″ Lindje

Faqja Zyrtare www.krsko.si