Kristen Bell

aktore amerikane


Kristen Anne Bell lindi më 18 korrik, 1980 në Huntington Woods, Michigan. Është një aktore dhe këngëtare amerikane.[1] Në vitin 2001, ajo bëri debutimin e parë në Broadway me rolin e Becky Thatcher në Aventurat e Tom Sojerit. Rolet më të spikatura të saj janë: Veronica Mars në serialin me të njëjtin emër, prej shtatorit të 2004-ës deri në maj 2007; Jeannie van der Hooven tek House of Lies, prej vitit 2012; Sarah Marshall në filmin komik Forgetting Sarah Marshall, e shumë të tjera. Kristen Bell e arriti famën sidomos në vitin 2013, kur bëri zërin e Anës në filmin e animuar Frozen[2].

Kristen Bell
Kristen Bell by Gage Skidmore.jpg
Informacione personale
Vendlindja Huntington Woods, Michigan, SHBA
Profesioni Aktore, këngëtare
Vitet aktive 1992–
Gjatësia 155 cm
Bashkëshort(ja) Dax Shepard (2013–)
Fëmijë Delta Bell Shepard
Lincoln Shepard
Kombësia Amerikane

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto