Križevci (në Kroatisht Körös, Kreuz) është një qytet në zhupaninë Koprivnica-KriževciKroaci.

Križevci
Körös, Kreuz
—  Qytet  —
Pamje nga Krizhevci

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Koprivnica-Križevci
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46.02°0′0″V 16.54°0′0″L / 46.02000°V 16.54000°L / 46.02000; 16.54000 (Križevci)Koordinatat: 46.02°0′0″V 16.54°0′0″L / 46.02000°V 16.54000°L / 46.02000; 16.54000 (Križevci)
Popullsia 11.181 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Križevci is located in Kroacia
Križevci
Križevci

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 11181 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 11219 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 11541 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.34%[2].

Projekte të tjeraRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Koprivnica-Križevci