Kultura e Letonisë kombinon trashëgiminë tradicionale Letoneze dhe Livonian me ndikimet e trashëgimisë së ndryshme historike të vendit.

Historia

Redakto

Zona e Letonisë ka qenë e banuar që nga viti 9000 pes. Fiset Baltike, paraardhësit e ditëve të sotme të Letonisë, erdhën rreth vitit 3000 para Krishtit. Në shekullin e 13 pas pushtimit të Letonisë së sotme, gjermanët baltikë u vendosën këtu dhe gradualisht u bënë klasa e epërme dhe sundimtarët e Letonisë, ndërsa letonezët dhe livonianët humbën pozicionet e tyre duke u bërë serfat në shekullin e 16-të. Kjo shkaktoi gjermanizimin e banorëve të arsimuar të kombësive të tjera, por ruajti disa tradita lokale.

Populli

Redakto

Shumica e banorëve janë Latviane. [1] Ekziston një nëngrup kulturor dhe gjuhësor i dallueshëm, Latgalianët, të cilët banojnë në rajonin Latgale në Letoninë Lindore. Një tjetër grup indigjen janë Livonians, gjuha finlandeze Livonian e të cilit është pothuajse e zhdukur. Grupi më i madh i pakicave është populli sllav, sidomos rusët. Pakica të tjera të njohura janë njerëzit romë, gjermanët baltikë dhe çifutët, popullsia e të cilave ka rënë ndjeshëm pas Luftës së Dytë Botërore, si dhe Lituanezët dhe Estonezët.

Rajonet

Redakto
 
Rajonet historike të Letonisë

Letonia është e ndarë në disa rajone kulturore dhe historike - Vidzeme, Latgale, Courland dhe Zemgale. Ndonjëherë, Shalija dhe Maliena dallohen gjithashtu.

Folklori

Redakto

Letonezët kanë trashëgiminë të pasur të folklorit tradicional, sidomos këngët popullore. Që daton më shumë se një mijë vjet, janë identifikuar më shumë se 1.2 milion tekste dhe 30.000 meloditë e këngëve popullore.[2]

Referime

Redakto
  1. ^ Social Statistics Department of Latvia. "Latvijas iedzīvotāju etniskais sastāvs" (PDF). Social Statistics Department of Latvia. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 maj 2018. Marrë më 21 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2011. Marrë më 31 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)