Kupa e Futbollit Femra është niveli i dytë më i lartë i futbollit për femra në Shqipëri pas Kampionatit Kombëtar. U themelua në vitin 2009. Përgjatë sezoneve të luajtura deri më sot, kupa ka njohur 4 fitues të ndryshëm, ku KS Vllaznia Shkodër e ka fituar kupën 8 herë.


HistoriaRedakto

Në vitin 2009-10 u luajt edicioni i 1rë zyrtar i Kupës me pjesëmarrjen e 4 ekipeve më të mira. Tirana AS e fitoi atë për të parën herë duke mundur thellë me rezultatin 6-0 formacionin shkodran The Door.[1] Trofeun e sezonit më të fundit, 2019-20 e fitoi ekipi shkodran Vllaznia Shkodër që mundi në finale ekipin KS Apolonia me rezultatin 4-0[2].

FituesitRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ [1] Tirana AS fiton kupën e parë
  2. ^ [2] Vllaznia e papërmbajtshme, triumf me 4 gola në finale
  3. ^ [3]; RSSSF
  4. ^ [4]; Afron sezoni i dytë
  5. ^ [5]; Ada Velipojë fiton Kampionatin!
  6. ^ [6] Arkivuar 17 tetor 2014 tek Wayback Machine Juban Danja fiton kupën
  7. ^ [7] Vllaznia mund thellë Kukësin dhe fiton kupën e parë
  8. ^ [8] Arkivuar 11 mars 2016 tek Wayback Machine Vllaznia fiton kupën për të tretën herë

Lidhje të JashtmeRedakto

Stampa:Futbolli në Shqipëri Stampa:Ligat e Futbollit të Femrave