Kuvajti ose Kuvejt Siti (Arabisht: مدينة الكويت Medinet-ul Kuvejt) është kryeqyteti i Kuvajtit. Qyteti është qendra e kulturë, politike dhe ekonomike e Kuvajtit.

Kuvajti
مدينة الكويت
Madinat Al Kuwayt
Qytet
noform
Pamje nga Kuvajti (Qytet)
Administrimi
Shteti Flamuri Kuvajti
Guvernorati Al Asimah
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 806 km2
Popullsia 3,925,000 banorë
 •  aglomerati 4,100,000 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1613
Zona Kohore AST (UTC+3)
Koordinatat 29° 22′ 11″ Veri

47° 58′ 42″ Lindje

GjeografiaRedakto

Kuvajti ndodhet në gjirin e Kuvajtit. Lartësia e qytetit është 306 metra.

KlimaRedakto

Kuvajti (Qytet) është një nga qytetet më të nxehta gjatë verës. Temperaturat verore rregullisht kalonë 45 °C. Gjatë natës në dimër, temperatura bie në 8 °C.

EkonomiaRedakto

Bursa në Kuvajt është bursa e dytë më e madhe në botën arabe.