Lëvizja klimatike është kolektivi i organizatave joqeveritare të angazhuara në aktivizëm në lidhje me çështjet e ndryshimit të klimës . Është një nëngrup i lëvizjes mjedisore, por disa e konsiderojnë atë si një lëvizje të re shoqërore duke pasur parasysh qëllimin, forcën dhe aktivitetet e saj.

Pankarta "Ndryshimi i sistemit, jo ndryshimi i klimës" në Ende Gelände 2017 në Gjermani.
Vendet sipas indeksit të performancës së ndryshimeve klimatike

HistoriaRedakto

Lëvizja klimatike ka evoluar me shpejtësi në dekadat e para të shekullit 21, duke filluar si një nga shkaqet e shumta të lëvizjes mjedisore.

Aktivizmi për ndryshimin e klimës filloi në vitet 1990, kur organizatat e ndryshme mjedisore u përfshinë në diskutimet rreth klimës, kryesisht në kuadër të UNFCCC-së. Në vitet 2000 u themeluan disa organizata specifike për klimën, si: 350.org, Koalicioni i Veprimit të Energjisë dhe Thirrja Globale për Veprim Klimatik.

AktivitetetRedakto

Marsi i Klimës Popullore 2014Redakto

 
Klima e Popullit Mars 2014, mblodhi së bashku qindra e mijëra njerëz për veprim të fortë mbi ndryshimin e klimës.

Lëvizja klimatike organizoi veprimtarinë e saj më të rëndësishme e të vetme në 21 shtator 2014 dhe mblodhi rreth vetes rreth 400,000 aktivistë në Nju Jork gjatë Marshimit të Klimës Popullore (si edhe mijëra të tjerë në qytete të tjera) të organizuar nga Lëvizja Popullore e Klimës, për të kërkuar veprime klimatike nga bota udhëheqësit u mblodhën për Samitin e KB për KB. [1] [2]

Shënjestrimi i aktivistëveRedakto

Qeveria e Shteteve të Bashkuara,me anë të shërbimeve të inteligjencës së brendshme, shënjestroi si "terroristë të brendshëm", aktivistë mjedisorë dhe organizata të ndryshimit të klimës duke përfshirë hetimin e tyre, marrjen në pyetje dhe vendosjen e tyre në "listat e mbikëqyrjes" kombëtare që e bën më të vështirë për ta të hipin në aeroplanë dhe kjo mund të nxisë monitorimin lokal të zbatimit të ligjit. [3] Aktorë të panjohur dhe të punësuar në mënyrë të fshehtë hakerat profesionale për të nisur phishing (teknikë mashtrimi në internet) pirateri sulmet ndaj aktivistëve klimatike që po organizimin e fushatës #ExxonKnew . [4]

Shiko gjithashtuRedakto

  • Veprimi i biznesit për ndryshimin e klimës
  • Lëvizja mjedisore
  • Lëvizja ekologjike
  • Racizmi mjedisor
  • Lista e protestave mjedisore

ReferencaRedakto

  1. ^ Alter, Charlotte (21 shtator 2014). "Hundreds of Thousands Converge on New York to Demand Climate-Change Action" (në anglisht). New York: time.com. Marrë më dhjetor 30, 2014.
  2. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2014-10-14. Marrë më 2014-12-30. Parametri i panjohur |Gjuha= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link)
  3. ^ The Guardian, 24 Sept. 2019, "Revealed: How the FBI Targeted Environmental Activists in Domestic Terror Investigations: Protesters Were Characterized as a Threat to National Security in What One Calls an Attempt to Criminalize their Actions"
  4. ^ The Guardian, 11 June 2020, "Hack-for-Hire Group Targeted Climate Activists behind #ExxonKnew Campaign"