Laholm është qytet në provincën Halland, Suedi me 6,150 banorë në 2010.

Laholm
Qytet
Tregu në Laholm
Tregu në Laholm
Popullsia
 • Gjithsej6.150
{{{postal_code_type}}}
312 00
Faqja zyrtarewww.laholm.se

HistoriaRedakto

Laholm është një nga qytetet më të vjetra në Suedi. Gjatë luftës mes Danimarkës dhe Suedisë, qyteti ishte djegur shumë herë. Në vitin 1645, kur Halland u bë pjesë e Suedisë, qyteti ka pasur 330 banorë.