Lakewood (shqip:Leikvud) është një qytet në Qarkun Cuyahoga, të shtetit OhioSHBA. Ai është pjesë e Zonës Metropolitane të Clevelandit, dhe kufizohet me qytetin Klivlënd. Leikvudi është qyteti i tretë më i madh në Qarkun Cuyahoga, pas Klivlëndit dhe Parmës.

Leikvud
Lakewood
Qytet
noform
Vendndodhja
Leikvud is located in SHBA
Leikvud
Leikvud

Koordinatat: 41°28′51″V 81°48′01″P / 41.48083°V 81.80028°P / 41.48083; -81.80028

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Ohio
Rrethi Cuyahoga
Kryetari i Bashkisë Michael P. Summers
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 17,33 km2
Lartësia 215 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 52.131 banorë
Dendësia 3.639,7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 44107
Prefiksi 216
Koordinatat 41° 28′ 51″ Veri

81° 48′ 01″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.onelakewood.com

Lakewood kufizohet me qytetin Klivlënd në perëndim. Dendësia e popullsisë së Leikvudit është më e lartë se e çdo qyteti në Ohajo dhe është përafërsisht e krahasueshme me atë të Uashington D.C..

DemografiaRedakto

Në Lakewood 88.12% flasin anglisht, 3.01% arabisht, 1.84% spanjisht, 1.02% shqip, dhe 0.74% hungarisht si gjuhë të parë.

E ardhurat mesatare për një familje në qytet në vitin 2007 ishte 59.201 dollarë. Të ardhurat për frymë për qytetin ishin 26.939 dollarë. Rreth 10.9% e familjeve dhe 14.3% e popullsisë janë nën nivelin e varfërisë, duke përfshirë 20.3% të atyre nën moshën 18 vjeç dhe 10.5% të atyre të moshës 65 e lart. Vetëm 39.0% e popullsisë së qytetit mbi moshën 25, ka një diplomë të shkollës së lartë.

Lakewood është një qytet që tërheq emigrantë që vijnë kryesisht nga Lindja e Mesme dhe Shqipëria. Popullsia e linndur në vend të huaj në vitin 2007 ishte 8.7%.