Përroi i Lanës

(Përcjellë nga Lana)

Lana është një përrua që përshkon Tiranën tejpërtej nga lindja në perëndim.

Lana derdhet në Lumin e Tiranës, i cili kalon përmes qytetit të Tiranës. Ai buron në pjesën perëndimore të Qafës së Priskës; është 29 km i gjatë, sipërfaqja e pellgut është 67 km², lartësia mesatare është 179 m dhe pjerrësi prej 24 m/km. Në hyrje të Tiranës, Lana rrjedh në një kanal te sistemuar betoni dhe pastaj bashkohet me lumin e Tiranës në verilindje të Bërxullës nga ku formohet lumi i Ishmit.

Pas viteve 1990 brigjet e saj u mbushën plot e përplot me kiosqe e ndërtime pa leje të cilat u prishën në vitin 2001 kur kryetar bashkie erdhi Edi Rama.

Shih edheRedakto

  Commons: Lana River – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Koordinatat: 41°23′52″V 19°42′2″L / 41.39778°V 19.70056°L / 41.39778; 19.70056