Las Cruces është qytet në Qarkun Doña Ana, New Mexico, SHBA. Sipas regjistrimit më 2010, popullsia e qytetit ishte 97,618,[1] dhe më 2015 popullsia ishte 101,643,[2] duke u bërë qyteti i dytë më i madh pas Albuquerque. Las Cruces është qyteti më i madh edhe në qarkun Doña Ana dhe në jug të New Mexico.[3]

Las Cruces
Qytet
Njohur si Qyteti i Kryqëzatave
Motoja Njerëzit duke i ndihmuar njerëzve
noform
Vendndodhja
Las Cruces is located in SHBA
Las Cruces
Las Cruces

Koordinatat: 32°18′52″V 106°46′44″P / 32.31444°V 106.77889°P / 32.31444; -106.77889

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal New Mexico
Qarku Doña Ana
Kryetari i Bashkisë Ken Miyagishima
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 198.5 km2
 •  tokësore 198.1 km2
 •  ujore 0.4 km2
Lartësia 1.200 m (m.n.d.)
Popullsia 97,618 banorë
Dendësia 490 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1849
Zona Kohore (UTC-7)
Verore (UTC-6)
Prefiksi 575
Aeroporti Las Cruses International Airport
Koordinatat 32° 18′ 52″ Veri

106° 46′ 44″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.las-cruces.org

KlimaRedakto

Që nga regjistrimi filloi në 1892, temperatura më e ulët e regjistruar në Universitetin Shtetëror ka qenë -23.3 °C më 11 janar 1962 - megjithëse vetëm dhjetë netë kanë rënë ndonjëherë në ose nën -17.8 °C dhe më i larti 43.3 °C më 28 qershor 1994. Maksimumi më i ulët e regjistruar është -8.9 °C më 28 janar 1948 dhe minimumi më i lartë 26.7 °C më 5 korrik 1920.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010, qyteti kishte 97,618 banorë.[1] Grupi etnik dhe racor i popullsisë ishte:[4]

 • 34.3% Amerikanë të Bardhë
 • 2.4% Afrikano-Amerikanë
 • 1.7% Amerikanë Vendas
 • 1.6% Aziatikë
 • 3.5% Dy ose më shumë raca
 • 56.8% Hispanikë dhe Latino-Amerikanë (Hispanikët mund të jenë të çdo race)

ArsimimiRedakto

Shkollat publikeRedakto

Sistemi ka 26 shkolla fillore, nëntë shkolla të mesme dhe gjashtë gjimnaze. Prej gjimnazeve, Rio Grande Preparatory është gjimnaz alternativë.[5]

GjimnazetRedakto

 
Gjimnazi Las Cruces
 • Shkolla e Mesme e Lartë Arrowhead Park Early[6]
 • Gjimazi Centennial[7]
 • Gjimnazi Las Cruces[8]
 • Gjimnazi Mayfield[9]
 • Gjimnazi Oñate[10]

Shkolla PrivateRedakto

Las Cruces ka katër shkolla private krishtere.[11] Kolegji Heights Kindergarten është kopsht fëmijësh private krishtere e themeluar në vitin 1954.[12] Akademia Krishtere Desert Springs, Shkolla Katolike Las Cruces[13]

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

 1. ^ a b "Geographic Identifiers: 2010 Demographic Profile Data (G001): Las Cruces city, New Mexico". U.S. Census Bureau, American Factfinder. Marrë më nëntor 3, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2014". Arkivuar nga origjinali origjinali më maj 23, 2015. Marrë më qershor 4, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2011-07-21. Marrë më 2011-04-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: archived copy si titull (link)
 4. ^ Las Cruces (city), New Mexico Archived 20 February 2014[Date mismatch] at the Wayback Machine. – United States Census – State and County Quickfacts
 5. ^ "Education". Greater Las Cruces Chamber of Commerce. Marrë më gusht 8, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Arrowhead Park Early College High School". Las Cruces Public Schools. Marrë më 24 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "School Information Centennial High School". Las Cruces Public Schools. Marrë më 24 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "School Information Las Cruces High School". Las Cruces Public Schools. Marrë më 24 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "School Information Mayfield High School". Las Cruces Public Schools. Marrë më 24 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "School Information Oñate High School". Las Cruces Public Schools. Marrë më 24 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Husson, Amanda L. (3 gusht 2009). "Private schools offer options". Las Cruces Sun-News. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 shtator 2009. Marrë më shtator 4, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Duncan, Argen (19 korrik 2005). "Local earns award after lifetime of contributions". Las Cruces Sun-News. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Vida Las Cruces. "Las Cruces Catholic School". Las Cruces Catholic School. Marrë më nëntor 12, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)