Lawrence Krauss

fizikan amerikan

Lawrence Maxwell Krauss (i lindur më 27 maj 1954) është fizikan teorik, kozmolog, dhe profesor kanadezo-amerikan i fizikës. Ai është profesor themelues i School of Earth dhe Space Exploration, dhe drejtori i Origins Project në Arizona State University. Krauss është autori i disa librave best-seller, duke përfshirë The Physics of Star Trek (Fizika e Star Trek) dhe A Universe from Nothing (Një Univers nga Asgjë). Ai është përkrahës i skepticizmit shkencor, edukimit shkencor, dhe shkencës së moralit.

Dr. Lawrence M. Krauss
Krauss në Universitetin Kombëtar të Australisë, shtator 2010
Lindi (1954-05-27) 27 Maj, 1954 (67 vjeç)
New York City, SHBA
Shtetësia Amerikan, Kanadez
Kombësia Amerikan
Fusha Fizika teorike dhe kozmologjia
Alma mater Carleton University (B.Sc.)
Massachusetts Institute of Technology (Ph.D.)
Çmime të rëndëshishme Shiko çmimet
Bashkëshort/e Katherine Kelley (1980-2010)

LibratRedakto

ÇmimetRedakto

 • Gravity Research Foundation First prize award (1984)
 • Presidential Investigator Award (1986)
 • American Association for the Advancement of Science's Award for the Public Understanding of Science and Technology (2000)
 • Julius Edgar Lilienfeld Prize (2001)
 • Andrew Gemant Award (2001)
 • American Institute of Physics Science Writing Award (2002)
 • Oersted Medal (2003)
 • American Physical Society Joseph P. Burton Forum Award (2005)
 • Center for Inquiry World Congress Science in the Public Interest Award (2009)
 • Helen Sawyer Hogg Prize of the Royal Astronomical Society of Canada and the Astronomical Society of Canada (2009)
 • Physics World Book of the Year 2011 for Quantum Man
 • National Science Board 2012 Public Service Award and Medal (2012)