Lazım Esmaeili (1945–28 janar 1995) ishte një spiun iranian kurd që operonte në Turqi, i cili u gjet i torturuar dhe u qëllua për vdekje nga persona të panjohur në Stamboll.

Ai u transferua në Turqi dhe mori një leje pune nga Drejtoria e Përgjithshme e Sigurisë e Ministrisë së Brendshme për periudhën midis 20 maj 1991 dhe 20 shtator 1992. Që nga shtatori 1991, ai ishte partneri i kompanisë së tregtisë së jashtme Beyazıt në Stamboll , ku punoi si drejtor. Më 11 shtator 1993, ai mori një leje qëndrimi të vlefshme për dy vjet.

Më 15 janar 1995, ai dhe shoku i tij Askar Simitko u rrëmbyen kur u larguan nga kazinoja e hotelit Polat Renaissance në Yeşilköy, Stamboll në orën 03:45. Më 28 janar 1995, fshatarët gjetën kufomat e të dyve në Kerev Creek, Silivri, rreth 60 km larg Stambollit. Ata u torturuan, veshët e tyre u prenë dhe u qëlluan shumë herë. Sipas “Raportit të dytë të MIT”, të shkruar nga Mehmet Eymür, motivi i incidentit nuk ishte politik por trafik droge në lidhje me bandën e skandalit të Susurluk.[1] Eymür më vonë tha se Esmaeili dhe Simitko ishin vrarë nga një ekip i udhëhequr nga Abdullah Çatlı.[2]

Referime Redakto

  1. ^ Berberoğlu, Enis (2000-05-22). "İranlı ajanın ölümü". Hürriyet (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 2010-08-30.
  2. ^ Today's Zaman, 8 dhjetor 2011, Mehmet Eymür exposes more of web of dirty liaisons Arkivuar 15 janar 2012 tek Wayback Machine