Libreville është kreqyteti i Gabonisë në perëndim të Afrikës. Më 2012, qyteti ka pasur 797,003 banorë.

Libreville
Qytet
noform
Vendndodhja
Libreville is located in Gaboni
Libreville
Libreville

Koordinatat: 0°23′24″V 9°27′0″L / 0.39000°V 9.45000°L / 0.39000; 9.45000

Administrimi
Shteti Flamuri Gaboni
Provinca Estuaire
Kryetari i Bashkisë Rose Christiane Ossouka Raponda
Partia Parti Démocratique Gabonais (Partia Demokratike Gabonese)
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 797,003 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Koordinatat 0° 23′ 24″ Veri

9° 27′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.libreville.ga

KlimaRedakto

Liberville ka klimë tropikale (monsunet), me sezon të gjatë me shi dhe me sezon të shkurt të thatë. Sezoni me shi është nga shtatori në maj, ndërsa sezoni i thatë është nga qershori në gusht.

TransportiRedakto

Aeroporti ndërkombëtarë në Liberville është aeroporti më i madh në Gabon, ndodhet 11 km në veri të qytetit.

GjuhaRedakto

Libreville është një nga qytete në Afrikë e cila flitet frëngjishtja.