Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lillehammer (kthjellim).


Lillehammer është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 477 km² dhe popullsi 25070 banorë[1].

Lillehammer
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Lillehammer

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Lillehammer
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Synnøve Brenden Klemetrud (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°7′V 10°25′L / 61.117°V 10.417°L / 61.117; 10.417 (Lillehammer)Koordinatat: 61°7′V 10°25′L / 61.117°V 10.417°L / 61.117; 10.417 (Lillehammer)
Lartësia 440 m (m.n.d)
Sipërfaqja 477 km2
Popullsia 25.070 banorë 2004
Dendësia 52,56 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lillehamring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1719
Vendndodhja
Lillehammer is located in Norvegjia
Lillehammer
Lillehammer
www.lillehammer.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto