Lomé është kryeqyteti i Togos.   Gjendet në skajin jug-perëndimor të Togos, dhe shtrihet përgjatë bregdetit të Gjirit të Guinesë. Zyrtarisht, aglomerati ka numëruar në regjistrimin e vitit 2010 , 1 477 660 banorë, ndërsa qyteti ka 837 437 banorë.

Lomé
Qytet
Imagelomé20.jpg
Popullsia
 • Gjithsej837 437

HistoriaRedakto


KlimaRedakto


GjeografiaRedakto