Lomé është kryeqyteti i Togos.   Gjendet në skajin jug-perëndimor të Togos, dhe shtrihet përgjatë bregdetit të Gjirit të Guinesë. Zyrtarisht, aglomerati ka numëruar në regjistrimin e vitit 2010 , 1 477 660 banorë, ndërsa qyteti ka 837 437 banorë.

Lomé
Qytet
noform
Vendndodhja
Lomé is located in Togo
Lomé
Lomé
6°08′14″V 1°12′45″L / 6.1372°V 1.2125°L / 6.1372; 1.2125Koordinatat: 6°08′14″V 1°12′45″L / 6.1372°V 1.2125°L / 6.1372; 1.2125
Administrimi
Shteti Flamuri Togo
Kryetari i Bashkisë Fogan Adegnon
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 90 km2
Popullsia 837 437 banorë
Dendësia 9 305 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi (+228)

HistoriaRedakto


KlimaRedakto


GjeografiaRedakto


  Ky artikull në lidhje me gjeografinë e Afrikës është i cunguar. Ndihmoni edhe ju në përmirësimin e këtij artikulli!