Lomé është kryeqyteti i Togos.   Gjendet në skajin jug-perëndimor të Togos, dhe shtrihet përgjatë bregdetit të Gjirit të Guinesë. Zyrtarisht, aglomerati ka numëruar në regjistrimin e vitit 2010 , 1 477 660 banorë, ndërsa qyteti ka 837 437 banorë.

Lomé
Qytet
Imagelomé20.jpg
Skeda:Togo
Popullsia
 • Total837 437

HistoriaRedakto


KlimaRedakto


GjeografiaRedakto


  Ky artikull në lidhje me gjeografinë e Afrikës është i cunguar. Ndihmoni edhe ju në përmirësimin e këtij artikulli!