Long Beach (shqip: Long Bijç) është një qytet në Qarkun Los Angeles në jug të Kalifornisë, në brigjet e Paqësorit të Shteteve të Bashkuara. Ai është qyteti i 36-të më i madh në Shtetet e Bashkuara dhe i shtati në Kaliforni.

Long Bijç
Long Beach
Qytet
Njohur si Kryeqyteti akuatik i Amerikës
Motoja Qyteti ndërkombëtar
noform
Pamje nga Long Bijç.
Stema_figura
Emblema e Long Bijçit
Flag of Long Beach, California.png
Flamuri i Long Bijçit
Vendndodhja
Long Bijç is located in SHBA
Long Bijç
Long Bijç
Vendodhja e Long Bijçit në SHBA

Long Bijç is located in Kaliforni
Long Bijç
Long Bijç
Vendodhja e Long Bijçit në Kaliforni

Koordinatat: 33°46′6″V 118°11′44″P / 33.76833°V 118.19556°P / 33.76833; -118.19556

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kaliforni
Qarku Los Angeles
Kryetari i Bashkisë Robert Garcia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 133,22 km2
Lartësia 9 m (m.n.d.)
Popullsia (2013) 469.428 banorë
Dendësia 3.500 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 13 dhjetor 1897
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Prefiksi 562
Aeroporti Aeroporti i Long Bijçit
Koordinatat 33° 46′ 6″ Veri

118° 11′ 44″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.longbeach.gov

Porti i Long Bijçit është porti i dytë më i ngarkuar në Shtetet e Bashkuara dhe një nga portet më të mëdha botërore të anijeve. Qyteti gjithashtu ka një industri të madhe të naftës me puse në tokë dhe në det. Sektorët prodhues përfshijnë ato të aviacionit, pjesëve të makinave, pajisjeve elektronike dhe audiovizuale, dhe orendive shtëpijake.