Luan Hajdaraga (Tiranë, 2 gusht 1948 - 30 korrik, 2018) ka qenë pedagog dhe ministër i shtetit shqiptar.

Luan Hajdaraga
Ministër i Mbrojtjes
Në detyrë
24 prill, 1998 – 7 korrik, 2001
Paraprirë ngaSabit Brokaj
Pasuar ngaIlir Gjoni
Të dhëna vetjake
U lind më2 gusht 1948
Tiranë, Republika Popullore e Shqipërisë
Vdiq më30 korrik 2018
Tiranë, Shqipëri
NënshtetësiaShqiptare
Partia politikePartia Socialiste e Shqipërisë
Punësimikërkues shkencor, nëpunës, deputet

Biografia

Redakto

Lindi në Tiranë më 2 gusht 1948. Më 1966 - 1970 ndoqi Fakultetin e Psikologjisë në Universitetin e Bukureshtit në Rumani. Më 1973 - 1985 qe punonjës shkencor, dhe më pas drejtor i Institutit të Studimeve Pedagogjike deri më 1992.

Më 1992 u zgjodh deputet i Partisë Socialiste, më pas kandidoi po ashtu për kryetar bashkie në Tiranë. Më 1992 - 1996 qe anëtar i Kryesisë së PS-së, ndërsa në vitet 1993 - 1996 nënkryetar i partisë.

Në vitet 1998 - 2000 u emërua ministër i Mbrojtjes, ndërsa në vitet 2001 - 2005 qe zëvendësministër i Punëve të Jashtme.[1]

Marsin e 2018 pësoi një hemoragji cerebrale të rëndë, më pas u dërgua për kurim në Turqi, por më 30 korrik 2018 ndërroi jetë në QSUT, Tiranë.[2]

Referime

Redakto
  1. ^ Dervishi, Kastriot (2012). Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet. Tiranë: 55. fq. 132. ISBN 9789994356225. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ndahet nga jeta ish-ministri i Mbrojtjes Luan Hajdaraga". mapo.al. 30 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)