Luigi da Rios (1843 - Shkurt 1892) [1] ishte një piktor italian .

A young man and woman look down from a wall.
Me pamje nga kanali, Venedikut (1886)

Biografia Redakto

Ai lindi në Ceneda, Vittorio Veneto . Ai ishte një nxënës në Akademinë e Arteve të Bukura të Venedikut, ku fitoi një numër shpërblimesh. I detyruar në mërgim për të shmangur rekrutimin në ushtritë austriake, ai iku në Firence në maj 1866. Me përfundimin e konfliktit, ai u kthye në Venecia dhe filloi të pikturoj portrete, zhanër dhe tema historike.

Ai ekspozonte shpesh nga 1867 deri në 1882 në ekspozitat vjetore të Venedikut Promotrice di Belle Arti. Ndër veprat e tij janë: Una cameriera, Torquato Tasso, Raffaello dhe la Fornarina, Le donne al pozzo (fitoi çmimin e parë në 1872 në Ekspozitën Rajonale në Treviso), Le illfabet ( ilustruese ), L'orfanella, Una calle a Venezia, dopo la messa, dopo il lavoro, dhe Lettura. Ai gjithashtu ekspozoi në 1881 në Milano, 1887 në Venecia, dhe në Akademinë Mbretërore të Londrës.

Ai pikturonte afreske për Villën Bisacco-Palazzi në Chirignago (1864), në Villa Visconti di Modrone në liqenin e Comos (1866) dhe në kishën famullitare të Chirignago (1878). Ai u emërua akademik i meritës në Akademinë Veneciane dhe anëtar i Shoqatës së Piktorëve të Ujit me Ngjyrë të Brukselit. [2] [3] Ai vdiq në Venedik në 1892.

  1. ^ Garollo, Gottardo (1907). Ulrico Hoepli (red.). Dizionario biografico universale. Editore Libraio della Real Casa, Milan. fq. 634. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Notes on Exhibition: Luigi Da Rios. Pittore, frescante e decoratore veneto dell’Ottocento Palazzo Todesco, Vittorio Veneto, september-december 2013, notes by Lu. Bo.
  3. ^ Stampa:Art UK bio. Works in British Collections.