Lumi i Cemit

lum
(Përcjellë nga Lumi Cem)

Koordinatat: 42°12′50″V 19°07′19″L / 42.214°V 19.1220°L / 42.214; 19.1220

Lumi Cem (Malalezisht: Cijevna, Цијевна) është një lum që kalon nëpër Shqipëri dhe Mal të Zi.

Kanioni i Lumit Cem

Lumi buron në Komunën Kelmend të Malësisë së Madhe në Shqipëri. Ai rrjedh në drejtim të përgjithshëm jugperëndimor përmes Kuçit dhe Grudës për rreth 64.7 kilometra para se të bashkohet me Moraçën në jug të Podgoricës, në Mal të Zi.

Është lumi i vetem në Shqipëri, uji i të cilit eventualisht derdhet në Detin e Zi.

BurimetRedakto