Lusën

fshat në Shqipëri, në Qarkun e Kukësit
(Përcjellë nga Lusen)

Lusën është një fshatNjësinë administrative Ujmishtrrethin e KukësitShqipërisë.[1]

Lusën

Histori Redakto

Lusna bën pjesë në krahinën e Lumës dhe është në skajin e saj më lindor. Zanafilla e Lusnes është nga dy fise te ardhura nga Lura e Dibrës te cilët pasi blenë tokat që kanë edhe sot u vendosen ne Lusen. Fiset janë Gjeta Kola (Kolgjini) dhe Pepa (Peposhi) me pas nga shtimi i tyre linden edhe fise tjera qe jetojnë sot në Lusen. Nga fisi Kolgjini linden edhe fisi Lleshi, Lika dhe Biba. Me pas ne Lusen erdhen edhe fisi me pas akoma edhe fisi Dokuzi, Cara, Lashi dhe Çejku.


Njerëz te shquar Redakto

Shih edhe Redakto


Referime Redakto

  1. ^ "FLETORJA ZYRTARE E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË" (PDF). www.qbz.gov.al. 1 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 shtator 2015. Marrë më 20 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)