Lysekil është qytet në Bohuslän dhe qendra e komunës Lysekil në qarkun Västra Götaland. Qyteti ka pasur 7,734 banorë më 2015. Rafineria më e madhe e naftës në Suedi, Preemraff Lysekil ndodhet disa kilometra jashtë qytetit, një nga punëdhënësit kryesorë në zonë.

Lysekil
Qytet
noform
Pamje nga Lysekil
Vendndodhja
Lysekil is located in Suedia
Lysekil
Lysekil

Koordinatat: 58°16′V 11°26′L / 58.267°V 11.433°L / 58.267; 11.433

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Bohuslän
Qarku Qarku Västra Götaland
Komuna Komuna Lysekil
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,71 km2
Popullsia 7,734 banorë
Dendësia 0,1642 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)